Recenzja książki P. Obissiera „Zrozum swoje choroby”, autorka: Violetta Karys

Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek nad znaczeniem choroby? Czy próbowałeś ją zrozumieć? Najczęściej sięgamy po tabletkę, chcąc szybko pozbyć się kłopotu. Problem pojawia się wówczas, gdy choroba staje się w naszym odczuciu zagrażająca. I dopiero gdzieś na samym końcu, zadajemy sobie pytanie: dlaczego się pojawiła?

Autor książki Zrozum swoje choroby. Dekodowanie biologiczne Patrick Obissier, terapeuta, przełamuje stereotypowe myślenie o przyczynach choroby. Dokładnie omawia emocjonalne rodzaje konfliktów, które prowadzą do objawów chorobowych oraz zapoznaje Czytelnika z procesem dekodowania biologicznego, usuwania emocjonalnej przyczyny choroby. Wyjaśnia, dlaczego choroba jest biologicznym przystosowaniem organizmu w celu przetrwania, a umiejętność przedstawienia mechanizmów dziedziczenia emocji w rodzinie, zdecydowanie wyróżnia go wśród autorów podobnych publikacji.

Na uwagę zasługuje fakt, że autor nie zgadza się ze stereotypem, twierdzącym, że z chorobą „trzeba walczyć”. Wyjaśnia destrukcyjne dla organizmu znaczenie lęku, wynikającego z diagnozy chorobowej, lęku przed nieodwracalnością choroby oraz totalnej bezradności w jej obliczu. Według niego, zmiana tych stereotypów jest punktem wyjścia… do wyjścia z choroby.

Mając przegląd pozycji popularno – naukowych, omawiających rozumienie choroby w naszym życiu, zastanawiałam się, co nowego może wnieść autor tej książki. W miarę czytania mój sceptycyzm znikał, ustępując miejsca uznaniu. Znalazłam kilka perełek, którymi Patrick Obissier dzieli się z odbiorcą, a które są bezcenne w procesie powrotu do zdrowia. Pozostawiając Czytelnikowi odnalezienie wszystkich, wspomnę tylko o odkryciu własnej świadomości ciała w procesie rozumienia choroby.

Jako psycholog kliniczny i specjalista psychosomatyki, zachęcam Państwa do przeczytania książki Patricka Obissiera, napisanej przystępnym językiem, która proponuje zdrowe spojrzenie na chorobę oraz pomaga usystematyzować wiedzę o procesie powrotu do zdrowia. Proponuje także, zadanie sobie pytania o przyczynę pojawienia się choroby na samym jej początku. I to jest najważniejszy powód, dla którego polecam Państwu tę cenną pozycję.

Violetta Karys Psycholog kliniczny, specjalista psychosomatyki i psychodietetyki. Pasjonatka odczytywania biologicznego kodu choroby i Certyfikowany Facilitator Recall Healing. www.psychobiologia.pl